Jak znaleźć najlepsze kredki dla swojego dziecka?

Kategoria: Blog Data: Komentarze: 0

Wybierając najlepsze kredki dla naszego dziecka, powinniśmy się kierować kilkoma wytycznymi, które przedstawiamy poniżej.

Choć w szkole pewnie nie ucieszono by się z naszej odpowiedzi, jedyna, jaka nasuwa się nam od razu, brzmi: „to zależy”. Wybierając najlepsze kredki dla naszego dziecka, powinniśmy się kierować kilkoma wytycznymi, które przedstawiamy poniżej.

Wiek – innych kredek potrzebuje maluszek, a inne będą odpowiadały potrzebom ucznia. Pierwsze kredki naszego dziecka powinny mieć duży, trójkątny kształt, aby być wygodne dla małej rączki. Zwracajmy także uwagę na to, z czego są wykonane i szukajmy kredek z nietoksycznych wosków lub innych bezpiecznych materiałów. 

Starsze dziecko, tworząc rysunki i kolorując może używać grubszych kredek ołówkowych typu Jumbo z wyprofilowanym uchwytem lub kredek świecowych, dobrze kryjących i z reguły wygodnych dla małej dłoni.

Uczeń z kolei poradzi sobie już z dowolnymi kredkami ołówkowymi, pastelami lub akwarelowymi – tutaj ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia naszego dziecka i chęci poznawania przez nie kolejnych technik artystycznych.

Kiedy już wybierzemy rodzaj kredek, jakich potrzebuje nasze dziecko, pamiętajmy, aby poszukać takich, które spełniają kryteria takie jak: 

Krycie i rozmazywanie – nic bardziej nie irytuje niż to, że kredka ma blady, słabo widoczny odcień lub kruszy się i rozmazuje się po rysunku, tworząc nieestetyczne plamy. 

Miękkość grafitu –  im bardziej jest on miękki, im mniej skrobie po papierze, tym łatwiej dziecku kolorować. Jeśli będzie musiało włożyć dużo siły w uzyskanie nasyconego koloru, szybko zmęczy się i zniechęci. 

Gama kolorystyczna – nie musimy zaczynać od szerokiego wachlarza kolorów i odcieni, ale co najmniej 12 lub 24 kolory to sensowne rozwiązanie, gdy nasze dziecko chce tworzyć rysunki, oddające kolory w miarę wiernie. 

Łamliwość i łatwość temperowania – idealne kredki to takie, które przeżyją nawet upadek z biurka i grafit nadal będzie nadawał się do użycia. Jeśli kredka łamie się i nie daje zatemperować, dziecko szybko porzuci chęć rysowania. Dobrze zastrugany grafit pozwala kolorować nawet drobne detale, więc oprócz kredek warto zaopatrzyć dziecko w dobrej jakości temperówkę, która nie przyczyni się do zwiększenia łamliwości grafitu.

Kredki mają dawać przyjemność – kolorowanie i rysowanie to proces kreatywny, relaksujący i dający dużo zwyczajnej frajdy. Z dobrej jakości kredkami, dobranymi zgodnie z potrzebami dziecka, obudzimy małego artystę, którego twórczość pewnie nieraz nas zaskoczy. 

Komentarze